Nepotřebujete jen opravit pračku? Vyzkoušejte:


jste zde: úvodní » Rady a tipy


Rady a tipy

Jak vybírat správnou pračku

Také Vám dělá problém vybrat tu správnou pračku? Netušíte na co se máte při výběru spotřebiče zaměřit a čeho se naopak vyvarovat? Nabízíme Vám přehled těch nějdůležitějších informacích, které by Vám při výběru mohli pomoci.

Existují dva základní typy praček:

- Pračka s předním plněním

Tato verze pračky je velmi oblíbená, zejména pokud v domácnosti řešíte malý prostor. Pokud máme pračku v koupelně, nebo v kuchyni může nám horní část sloužit jako odkládací plocha. Pračky s předním plněním jsou levnější a snadno se dají zakomponovat např. do kuchyňské linky.

- Pračka s vrchním plněním

Vyžaduje dostatečný prostor nad sebou, kvůli otevírání dvířek.

Rozměry

Obecně platí, že pračky s vrchním plněním jsou rozměrově menší, než s předním plněním. Pračky s předním plněním mají šířku 60 centimetrů, naopak pračky plněné vrchem kolem 40 centimetrů. Hloubka u předního plnění je 32, 40 nebo 60 centimetrů, u vrchního plnění je to vždy 60 centimetrů. Rozhodující by pro Vás měli být dispoziční možnosti Vaší domácnosti. Vybírejte tedy ten přístroj, který jí bude vyhovovat.

Cena

Hraje v rozhodování většinou zásadní roli. Je ale dobré si uvědomit, že hledáme spotřebič na mnoho let, a proto nedoporučujeme vybírat nejlevnější a nejméně vybavené. Je lepší zaměřit se na střední a vyšší třídu, která zaručuje určitou kvalitu a tím pohodlný chod praní v domácnosti.

Odstřeďování

Pakliže sušíte prádlo v bytě, je dobré vybírat pračku s co nejrychlejším odstřeďováním. Čím jsou otáčky vyšší, tím je prádlo rychleji suché. Odstřeďování se udává v počtech otáček za minutu. Čím víc jich pračka má, tím má lepší ukotvení a tlumiče.

Ve střední třídě se množství otáček pohybuje od 500 do 1000 otáček za minutu. Většinou máte na výběr a můžete si podle potřeby nastavit požadovanou hodnotu. Mnozí prodejci doporučují mít alespoň 1100 otáček, ale z běžné praxe Vám jistě postačí i 900.

Spotřeba vody a elektrická třída

Zde je důležité myslet dopředu. Úspornější pračky totiž bývají dražší, ale investice se Vám mnohdy brzy vrátí. Některé typy praček spotřebují na jedno praní méně než 40 litrů vody, jiné Vás mohou připravit i o 80 litrů.

Spotřeba elektrické energie se značí písmeny A až G. Chcete-li prát co neúsporněji vybírejte ve třídách A, nebo A+.

Množství prádla a účinnost praní

Hmotnost prádla, které pračka pojme, se pohybuje od 3 do 6 kilogramů. Lze říci, že obvyklé množství je 5 kg, což většinou bývá optimální kapacita pro 2 – 4 člennou domácnost. Pračky, které mají větší kapacitu jsou vybavené váhovou automatikou, která upravuje množství vody podle množství prádla. Podobně jako spotřeba elektřiny se účinnost praní označuje písmeny A až G, přičemž písmeno A má zaručovat nejkvalitnější vyprání.

Časová předvolba

Jelikož dnešní doba je stále uspěchaná, některé pračky umožňují odložit začátek praní až o několik hodin. Tuto funkci mohou ocenit například zaměstnané ženy, které po příchodu domů mají rovnou vypráno. Také je vhodná pro domácnosti, které využívají levnější noční proud.

Programy a funkce

U každé pračky můžeme nastavit několik funcí, jako je teplota vody, nebo základní program, který vypovídá o materiálu co pereme a určuje počet otáček při odstřeďování. Další funkce mají za úkol například šetřit prádlo.

Typy programů

Ruční praní - umožňuje prát oděvy určené pro praní v ruce, stejně šetrný je také program pro vlněné výrobky. Výrobci nezapomínají ani na alergiky, pro které je program „D vojité máchání

Dvojité máchání, Zvýšení vody – vhodné pro alergiky

Antipěnový systém – zaručuje, že všechen přebytečný prací prášek bude efektivně odstraněn z prádla.

Přímé sprchování – voda, která přetéká do bubnu je rovnoměrně rozprašována a díky tomu příspívá k efektivnějšímu vyprání a nižší spotřebě prášku.

Update – tento program je zabudován jen v luxusnějších pračkách. Pokud výrobce pračky vyvine nový program, může si ho uživatel do vybavit a tím bude mít stále aktuální software.

Existují také možnosti hospodárného či rychlého praní, nebo naopak intenzivního praní hodně zašpiněného prádla.

Ovládání

Aby ovládání praček bylo co nejjednodušší, slouží k nastavení funkcí otočné regulátory a tlačítka. Většina dnešních praček má také displej, na němž se znázorňuje čas od začátku až do konce programu, nastavená funkce, nebo případné označení poruchy.

Jak se starat o pračku

Pračka nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Po každém praní je dobré nechat otevřená dvířka, aby pračka vyschla. Jednou za čas stačí vyčistit přihrádky na prací prostředky a aviváž, pokud pračka nemá samočisticí čerpadlo tak je dobré čistit filtr. Pokud nebudeme delší dobu pračku používat, je vhodné vypustit vodu ze samočisticího čerpadla.


Vytisknout stránku

© Všechna práva vyhrazena DL servis - Opravy praček

webdesign ANTstudio.cz